Polecamy

Samolot w ciąży

2014-02-24

Jak to jest z lataniem w czasie ciąży? Chodzi, rzecz jasna, o latanie samolotem. Trzeba wiedzieć, że ciśnienie powietrza w kabinie samolotu jest niższe, niż normalne ciśnienie. Nie zagraża to w żaden sposób płodowi, jednak w pierwszym trymestrze ciąży może niekorzystnie wpływać na płód. Chodzi tu o zmianę ciśnienia przy starcie samolotu i przy jego lądowaniu. Oczywiście, są to sytuacje hipotetyczne - niekoniecznie mające mieć miejsce. Lot kobiety ciężarnej nie powinien przekraczać czterech godzin. Obejrzyj jednak, jakie zdanie na ten temat ma dr med. Witold Rogiewicz:

 

Żeby kobieta ciężarna odleciała samolotem, musi na pokład zabrać zaświadczenie lekarskie, które dla obsługi samolotu jest zezwoleniem na taką podróż - o ile wewnętrzne przepisy przewoźnika nie stanowią inaczej. Jego brak bywa powodem do niewpuszczenia kobiety ciężarnej do samolotu.

Linie lotnicze na ogół bez przeszkód przyjmują na pokład kobiety do 36 tygodnia ciąży. Nie wskazane są jednak loty samolotem kobiet w ciąży, kiedy spodziewają się one narodzin bliźniąt lub jeśli wcześniej dochodziło do poronień oraz w przypadku dolegliwości ze strony układu krążenia.

 

Zobacz też artykuły na Polka Intymnie:

Samolotem w ciąży

Znowu samolotem w ciąży

 

Polecamy