Polecamy

Rodzinny Halloween

2013-10-31

Tej nocy mamy i dzieci może połączyć wspólna zabawa! Jak się okazuje, straszydła to dobra forma integracji rodzinnej. Czym jest Halloween? To zwyczaj związany z totalna, jesienną maskaradą. Charakterystycznym symbolem tego dziwacznego święta stała się święcąca w środku dynia z wyszczerbionymi zębami.

 

 

W związku z faktem, że upiory w jakiś sposób kojarzono zawsze ze śmiercią, to maskarada w Halloween odnosi się do święta zmarłych, które obchodzone jest w wielu krajach nocą 31 października, czyli przed chrześcijańskim świętem dnia Wszystkich Świętych. Celebracja śmierci b yłą w wielu kulturach tak silna, że została w jakiś sposób nawet oficjalnie wchłonięta przez chrześcijaństwo – przykładem tego jest chociażby meksykańska Santa Muerte i ich świąteczny pierwowzór Halloween, czyli Dia de Los Muertos.

 

Halloweenu nie można traktować w żadnym wypadku poważnie. Bawiąc się z dziećmi można podkreślić formę zabawy i żartu, absolutnie nie próbując wprowadzać w to wątków religijnych. To tylko zabawa.

 

 

Halloween nie jest okazją do religijnej celebracji śmierci, czy mocy nadprzyrodzonych. To psikus albo żart. Liczne odniesienia do Halloween widoczne w popkulturze amerykańskiej. Nic w tym dziwnego! Halloween najhuczniej jest obchodzony właśnie w USA, Kanadzie, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. 

 

Chociaż Halloween nie jest urzędowym świętem w żadnym kraju, to w USA cieszy się największą popularnością - zaraz po święcie Bożego Narodzenia  Czy nam jest potrzebny Halloween? Halloween w Polsce pojawił się w latach 90. wraz z pokaźnym ładunkiem amerykańskiej popkultury. W smutne, jesienne dni chwila żartu i wygłupu nie powinna chyba nikomu zaszkodzić?

 

 

Polecamy