Polecamy

Powrót do intymnej formy po porodzie

2014-01-31

Co ma wspólnego rozszerzanie diety niemowlaka z intymną kondycją mamy? Jeśli karmisz wyłącznie piersią, pierwszej miesiączki po porodzie możesz spodziewać się, gdy maluch zacznie otrzymywać dodatkowe pokarmy.


Uruchomienie cyklu miesięcznego to jeden z najbardziej oczywistych etapów powrotu do kobiecości po porodzie. Kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki? Nie ma na to jednej reguły.


Owulacja nie wystąpi dopóki spełnione są następujące warunki: dziecko nie otrzymuje dodatkowych pokarmów, jest karmione wyłącznie piersią co najmniej cztery razy dziennie, a mama nie robi dłuższych przerw między karmieniami. Pierwsza miesiączka u kobiet karmiących piersią występuje między 6 – 15 miesiącem po porodzie.


Powrót owulacji dla wielu kobiet to sygnał, że natychmiast trzeba pomyśleć o odpowiedniej antykoncepcji . A czy oznacza również gotowość do satysfakcjonującego życia seksualnego? To sprawa bardzo złożona, osobista i delikatna. Jeśli jednak rozpatrywać ją pod kątem możliwości organizmu dochodzącego do formy po porodzie, dużym problemem bywa np. suchość pochwy. I to nie tylko w pierwszych tygodniach.


Przywrócenie naturalnej wilgotności miejsc intymnych jest ważne dla udanego współżycia. Dla mam cierpiących na tę uciążliwość polecana jest kuracja globulkami dopochwowymi Mucovagin z kwasem hialuronowym. Takie globulki przyniosą nie tylko chwilowe nawilżenie, ale pobudzą błonę śluzową pochwy do zachowania jej naturalnego nawilżenia.

Polecamy