Polecamy

Pochwa po porodzie

2013-11-01

Pochwa to odcinek żeńskich dróg rodnych. To mięśniowo-błoniastym, silnie rozciągliwy i elastyczny narząd o długości od 5 cm do 14 cm. Pochwa jest połączeniem pomiędzy macicą i przedsionkiem pochwy. Pochwa jest najwęższa w swojej dolnej części, a potem stopniowo się rozszerza. Pochwa – stanowi drogę odpływu krwi menstruacyjnej, to do niej wprowadzone zostaje męskie nasienie. Pochwa staje się kanałem rodny, kiedy wydostaje się na świat noworodek podczas porodu.

Kobieca pochwa cierpi podczas porodu. Małe cudo wydobywające się z naszego wnętrza oraz medyczna interwencja mogą nieco zaszkodzić naszym drogom moczowo-rodnym. Co się może wydarzyć? Otarcie nabłonka, delikatniejsze lub głębsze rany, a nawet pęknięcie lub nacięcie krocza. To, to wszystko następstwa porodu dla pochwy.

Dlaczego pochwa cierpi? Podczas porodu nasza pochwa staje się częścią kanału rodnego. Czerwony dywan, po którym nasz bobas w świetle reflektorów i z krzykiem wchodzi na swój/ą życiową scenę. Siły tarcia są na ogół tak duże, że dochodzi do uszkodzenia nabłonka. Jednak nie przejmujmy się! Żel położniczy pomoże ograniczyć te urazy.

Nacięcie krocza to częsty zabieg związany z koniecznością poszerzenia kanału rodnego. Ułatwia to zarówno matce, jak i przede wszystkim dziecku przyjście na świat. Bywa stosowany profilaktycznie, aby ochronić mięśnie pochwy przed pęknięciem. Gojenie pochwy po nacięciu wymaga specjalnej pielęgnacji.

Nie trzeba się jednak przejmować! Wszystkie powyższe uszkodzenia powstałe podczas porodu zagoją się w trakcie pierwszych tygodni po narodzinach dziecka.

Pochwa jest niezwykle elastyczna. Po porodzie miewamy poczucie, że pochwa została rozciągnięta i stałą się niebywale luźna. Ginekolodzy tłumacza jednak, że na ogół pochwa wraca do swoich dawnych rozmiarów w okolicy 6 tygodni po porodzie.
 

Polecamy