Polecamy

Nieregularny sen przyczyną problemów dziecka

2014-03-06

Dzieci potrzebują odpowiednią ilość zdrowego snu, by móc prawidłowo się rozwijać. Okazuje się też, że sen wpływa także na ich zachowanie. Maluchy sypiające nieregularnie mogą mieć więcej problemów behawioralnych.

 

Do takich wniosków doszli naukowcy z University College w Londynie. Uczeni w ciągu kilku lat przebadali ponad 10 000 dzieci. Ich zachowanie i sen było monitorowane w wieku trzech, pięciu i siedmiu lat. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą kwestionariusza zachowań wypełnianego przez matki i nauczycieli.

 

Co powoduje nieregularny sen? Dzieci sypiające nieregularnie miały w ciągu obserwowanego okresu więcej problemów behawioralnych - w przeciwieństwie do tych kładących się do łóżka o wyznaczonych porach. Problemy obejmowały zazwyczaj trudności emocjonalne i kłopoty w kontaktach z rówieśnikami.


Zależność ta może wynikać z różnic w ilości snu. Dzieci sypiające nieregularnie często sypiają również mniej. Przypuszczalnie może to wpływać na rozwój obszarów mózgu odpowiedzialnych za kontrolę zachowania. W eksperymencie nie mierzono jednak długości snu, ani jego jakości, stąd jest to jedynie założenie. Badanie nie było bezpośrednią obserwacją. Nie można więc wykluczyć, że na zachowanie miały wpływ inne czynniki związane ze stylem życia czy zwyczajami środowiskowymi.


Na szczęście zależność między nieregularnym snem a złym zachowaniem jest odwracalna. Poprawnego spania można bardzo łatwo się nauczyć. Wyrobienie odpowiednich nawyków snu przyczynia się u większości dzieci do wyeliminowania problemów z zachowaniem. Większość specjalistów w dziedzinie opieki nad dziećmi uważa, że najkorzystniejsze jest wprowadzenie regularnego harmonogramu snu.

 

Po co dziecku regularny harmonogram snu? Pozwala skontrolować, czy maluch ma zapewnioną odpowiednią i wystarczającą ilość odpoczynku. Poprawia także znacznie jego jakość. Jak wiadomo, dzieci potrzebują znacznie więcej snu niż osoby dorosłe. W zależności od wieku pociechy, jego niezbędna ilość może wahać się od 11 godzin na dobę w wieku 5 lat, do 10 godzin na dobę dla dziewięciolatków.
 

Polecamy