Polecamy

Mama dba o serce!

2013-12-15

Serce i jego badania - to każda mama wiedzieć powinna! Bo musi dbać o serce nie tylko swoje, ale również swojego dziecka. Serce to nasz silnik. Serce jest organem, który występuje u wszystkich strunowców i większości bezkręgowców. Jest ono zbudowane z mięśni poprzecznie prążkowanych i zazwyczaj otoczony osierdziem.

 

Zdrowe serce dorosłego człowieka zazwyczaj bije w rytmie około sześćdziesięciu do dziewięćdziesięciu uderzeń na minutę. Takie tempo pozwala na to, aby ciało człowieka było dobrze ukrwione i wszystkie tkanki zostały dotlenione.

Trzeba też wiedzieć, że w trakcie każdego pojedynczego cyklu serca przetacza się przez nie cała krew występująca w krwiobiegu. Co ciekawe, serce zaczyna pracować już u dwudziestodniowego płodu, którego krew krąży w oddzielnym układzie krwionośnym, oddzielonym od matki. Bo bez serca trudno przecież mówić o życiu człowieka.

 

Niestety, ten bardzo ważny narząd jest narażony na mnóstwo chorób, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Część z nich jest wrodzona, a inne mogą być nabyte, większość z nich da się rozpoznać za pomocą lekarskiej diagnozy w oparciu o specjalistyczne badania. Mogą one wykryć na przykład chorobę wieńcową, wady zastawek, zaburzenia rytmu serca lub migotanie przedsionków.

 

Badanie krwi to na ogół pierwsze podejście specjalistów medycznych w celu ustalenia przyczyny ewentualnej choroby serca. Przy podejrzeniu zaistnienia zawału serca wykonuje się wcześniej na sercu pacjenta badanie EKG. Rejestracja pola elektrycznego wytwarzanego przez serce przez cały czas pracy tego organu możliwa jest dzięki umieszczeniu na ciele pacjenta elektrod.

Istnieje wiele różnych badań, które pomagają w zdiagnozowaniu chorób układu krążenia oraz samego mięśnia sercowego, należy do nich również skomplikowane USG Doppler. Pozwala ono zobaczyć, w jaki sposób płynie krew w żyłach i czy nie cofa się podczas pompowania jej przez serce dalej.

 

Każdy dobry gabinet USG ma na wyposażeniu szereg urządzeń, które używane są do diagnozy, ale nie tylko to jest ważne. Istotny jest bowiem także sposób traktowania pacjenta, który jest nie tylko klientem, ale czującą osobą, która zazwyczaj jest mocno przestraszona sytuacją badania i podejrzenia tego, że jest chora. Nie mówi się o tym, że Doppler Badania USG nie są wykonywane zazwyczaj przez skórę na piersiach. Trzeba wiedzieć o tym, że sytuacja czasem tego wymaga, aby głowica ultrasonografu była wprowadzona przez przełyk pacjenta. Umożliwia to dokładniejsze przyjrzenie się zastawkom serca. Znieczulenie miejscowe daje możliwość komfortowego badania, które jest zupełnie bezbolesne, choć z pewnością niezbyt przyjemne.
 

Polecamy