Polecamy

Mama dba o piersi

2014-01-20

Każda matka zapomina o sobie po narodzinach dziecka. Tak już jest… Maleństwo stanowi długo centrum wszechświata, ale w pierwszym okresie nic więcej dla mamy nie istnieje – tylko bobas. Tymczasem, jeśli mama chce sprawnie wychować dziecko, to sama musi dbać o swoją formę i dobre samopoczucie. I o każdy organ swojego ciała!

 Jak więc dbać o piersi mamy? Co zrobić, by kiedy przestaniemy karmić, to piersi wróciły do stanu sprzed ciąży? Myślicie, że to niemożliwe?

Kobieta zmienia się wewnętrznie i zewnętrznie w czasie ciąży. Zmiany mogą nas nieco boleć, a nawet wpływać na nasze współżycie. Bo to jak wyglądamy, przekłada się na to jak się czujemy. Tymczasem odbiorcą naszych nastrojów jest dziecko – które chłonie nas całkowicie w pierwszym etapie swojego życia. Pamiętajmy więc, że dbając o swoje ciało i swoje dobre samopoczucie, dbamy również o nowonarodzone maleństwo.

Co więc mama ma zrobić? Powinna ćwiczyć. Codzienny trening z kilogramowymi odważnikami nie zaszkodzi przyszłej mamie. Internet prezentuje mamom najróżniejsze ćwiczenia, które pomogą zachować jędrność piersiom, bez konieczności uczęszczania do klubu fitness.

 Po co mama ma ćwiczyć już w czasie ciąży? Żeby nie cierpieć! Delikatne bóle piersi przedstawiane są bardzo często jako pierwszy, fizycznie odczuwalny przez kobietę objaw ciąży. Skąd bierze się ból piersi już na początku ciąży? To progesteron i prolaktyna, czyli hormony odpowiedzialne za produkcję mleka w gruczołach piersiowych ponoszą odpowiedzialność za ten nowy ból.

 Ulgę przyszłej mamie przyniesie masaż. Masaż piersi nie jest niczym kłopotliwym – i wcale nie potrzebujemy do tego naszego partnera. Podczas kąpieli poświęćmy piersiom kilka minut delikatnego masażu. Najlepiej używajmy szorstkiej gąbki. Masaż zakończmy naprzemiennym polewaniem piersi ciepłą i zimną wodą.

Ważne dla całego naszego ciała w czasie ciąży jest stosowanie odpowiedniej diety. Bo im zdrowiej przyrządzamy posiłki, tym lepiej wygląda nasze ciało podczas ciąży. Nie można zapominać w brzemiennym stanie o kremach, masłach i balsamach ujędrniających nasze ciało. W ten sposób uszczęśliwimy przecież też naszego partnera…

 (kik)

Polecamy