Polecamy

Jak trawimy żywność?

2014-06-24

Czy wiesz, co się dzieje z jedzeniem, kiedy je połykasz? Nie, nie - wcale nie tyjesz od razu po zjedzeniu ciastka! Twój organizm to sprawna maszyna, stworzona do trawienia, a jedzenie przebywa w naszym ciele długą drogę. Podczas tego procesu wszystkie organy mają własne zadania i odpowiedzialne funkcje.

 

Jedzenie - w jaki sposób je trawimy? Posiłek wędruję z żołądka, poprzez dwunastnice i jelito.

Żywność, którą przełykamy odbywa daleką drogę, którą zaczyna w jamie ustnej, tam zęby mielą jedzenie na drobne fragmenty, które łatwo połknąć.

 

Jedzenie kończy wędrówkę w jelicie grubym, u którego końca znajduje się otwór odbytowy, tam wydalane są resztki niestrawionego jedzenia. Co jednak dzieje się z jedzeniem pomiędzy połknięciem, a wydaleniem?

Pierwsza stacja to żołądek.


Jedzenie przez przełyk przechodzi do żołądka, które jest wyściełany specjalną błoną w śluzie której znajdują się gruczoły zajmujące się wydzielaniem sokiem żołądkowym, ludzie średnio produkują 2 litry soku żołądkowego.

 

Produkujemy go nawet na sam widok jedzenia. W soku żołądkowym znajdują się enzymy trawienne, kwas solny i śluz, które ułatwiają trawienie pokarmów.

Żołądek jest wyposażony w mięśnie, dzięki którym jest w stanie mieszać jedzenie razem z sokiem żołądkowym. Wtedy zaczynają także działać enzymy trawienne, a pokarm zamienia się w miazgę. Żołądek transportuje następnie posiłek w kierunku dwunastnicy.

Dwunastnica – druga stacja w procesie trawienia.

Miazga pokarmowa trafia do dwunastnicy, która jest początkiem jelita cienkiego. Z wątroby zaczyna spływać żółć, aktywizująca enzymy i powodująca rozbicie tłuszczów.

 

Trzustka produkuje sok trzustkowy zawierający trypsynę, amylazę i lipazę, które ułatwiają rozkład białek, tłuszczów i cukrów.

Trzecia stacja to jelito cienkie.

W jelicie rozpoczyna się wreszcie proces wchłaniania. Wszystko za sprawą kosmków jelitowych, dzięki którym składniki pokarmowe są wchłaniane do krwi. Tłuszcze lądują w układzie limfatycznym i trafiają do żył

Czwarta i ostatnia stacja to jelito grube.


Niestrawione pozostałości pokarmów są tworzone w kał, a następnie wydalane.

 

Ciekawym jest fakt, że pozostałości pokarmowe opuszczające jelito cienkie mają w sobie półtora litra wody. Kał tworzą drobnoustroje, sole mineralne, barwniki, błonnik oraz woda.

 

Polecamy