Polecamy

Gimnastyka w ciąży zwiększa inteligencję u dziecka

2014-03-07

Aktywność fizyczna w czasie ciąży nie jest zła! Gimnastyka jest bowiem konieczna dla zachowania dobrej kondycji i zdrowia. Powinien uprawiać ją każdy, a w szczególności kobiety ciężarne.


Dlaczego ćwiczymy w ciąży? Ćwiczenia w ciąży poprawiają kondycję przyszłej mamy, a potem ułatwiają poród oraz przyczyniają się do szybszego powrotu do sprawnej formy po porodzie.


To jednak nie wszystko. Zalet gimnastyki jest jeszcze więcej! Okazuje się, że ćwiczenia w czasie ciąży mogą też zwiększać inteligencję dziecka.
Kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu wzięli pod lupę grupę kobiet uprawiających do 12 tygodnia ciąży umiarkowane ćwiczenia fizyczne.

 


Panie trenowały trzy razy w tygodniu przez co najmniej 20 minut. Grupa ta została porównana z kobietami ciężarnymi, które nie wykonywały ćwiczeń.
Potem poczekano na radosny moment przyjścia dzieci na świat – mamom złożono życzenia i dalej czekano. Kiedy dzieci miały już od 8 do 12 dni, zbadano aktywność ich mózgów. Badania mózgów niemowląt dokonano przy użyciu elektroencefalogramu (EEG).


Za pomocą pomiaru podświadomej reakcji mózgu na nowe lub słyszane już dźwięki, sprawdzono ich pamięć słuchową. Mózgi u dzieci matek aktywnych podczas ciąży wykazywały bardziej dojrzały charakter. Może to więc sugerować, że rozwijały się szybciej.


Badania nie dowodzą jednoznacznie, że ćwiczenia zwiększają moc mózgu dziecka. Nie dają żadnych wskazówek, jak dzieci będą się rozwijać dalej. Nie ma także pewności, czy aktywność mózgu w tym bardzo wczesnym etapie, może mieć trwały wpływ na inteligencję w okresie dzieciństwa i dorosłości.

 

Jednak nie przejmujmy się tym i nie poddawajmy teraz terrorowi ćwiczeń! Chociaż regularna gimnastyka przynosi same korzyści - zarówno dla matki, jak i dziecka. Kobiety wykonujące ćwiczenia łatwiej dostosowują się do zmieniających się kształtów i przyrostu masy ciała.


Istnieją również dowody, że kobiety mniej aktywne fizycznie bywają bardziej narażone na wystąpienie problemów w późniejszym okresie ciąży i porodu.


Pewne wskazówki przyszłym mamom dają też wyniki badań, które przeprowadzono na gryzoniach. Wynika z nich, że u dzieci samiczek gryzoni aktywnych fizycznie następuje wzrost komórek nerwowych w pewnych obszarach mózgu.


Zależność między gimnastyką, a inteligencją wydaje się zatem prawdopodobna.

Polecamy