Polecamy

Co to jest ablacja endometrium?

2014-03-14

Cały czas przypominam, że mama powinna dbać również o swoje zdrowie! Bo w natłoku najróżniejszych matczynych, zawodowych i gospodarskich obowiązków bardzo łatwo zapomnieć o sobie. Zdrowie jednak.a nie zapomina i daje o sobie czasami znać. Czym jest ablacja endometrium? To na pewno zabieg dla kobiet w wieku dojrzałym, ale czy i my niebawem nie znajdziemy się w takiej sytuacji? Zresztą, krwawienie z macicy może dotyczyć naszych najbliższych - naszej matki, naszej teściowej.


Wiele kobiet doświadcza nieprawidłowych, a nawet nadmiernych krwawień z macicy. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest usunięcie lub zniszczenie błony śluzowej. Zabieg ten nazywa się ablacją endometrium.


Ablację endometrium wykonuje się, gdy nie jest możliwe ustalenie konkretnej, potencjalnie uleczalnej, przyczyny krwawienia. Stosuje się ją w przypadkach niezwiązanych z endometriozą, włókniakami czy nowotworem. Zabieg wykonywany jest w wieku około menopauzalnym u kobiet nieplanujących większej ilości potomstwa.


Ablacja może być wykonana w ramach chirurgii jednego dnia. Zabieg trwa od 30 do 45 minut. Odbywa się zazwyczaj pod narkozą. Operację poprzedza histeroskopia. Metoda pozwala na obejrzenie wnętrza macicy w powiększeniu za pomocą histeroskopu – specjalnego przyrządu optycznego połączonego z monitorem. Przed operacją kobiety muszą przez pewien czas przyjmować leki zmniejszające grubość błony śluzowej macicy.


Wyściółka macicy może zostać zniszczona za pomocą różnych technik. Najpopularniejszą jest elektrokoagulacja – błona śluzowa spalana jest przy użyciu prądu elektrycznego. Stosuje się też specjalne balony. Wprowadza się je do macicy i wypełnia płynem. Płyn jest następnie podgrzewany, co przyczynia się do zniszczenia śluzówki. Istnieje też ablacja laserowa, krioablacja (zamrażanie) i ablacja mikrofalowa.


Po zabiegu przez tydzień lub dwa pojawia się niewielkie krwawienie. Można wówczas używać wyłącznie podpasek. Przez kilka tygodni po ablacji istnieje możliwość zajścia w ciążę, należy więc stosować antykoncepcję. Współżycie można wznowić 3 tygodnie po zabiegu.


Ablacja endometrium jest procedurą rutynową i bezpieczną. Powikłania są rzadkie. Występują w około 1 – 2% przypadków. Może dojść do przebicia macicy, infekcji, krwawień i oparzeń. Istnieje też niewielkie prawdopodobieństwo przedostania się płynu do krwiobiegu. U większości pań po zabiegu następuje istotne ograniczenie krwawienia. U połowy pacjentek zanika ono zupełnie. Zdarza się jednak, że kobieta nie odczuwa poprawy. Wówczas niezbędne jest powtórzenie zabiegu.


Jedyną alternatywą dla ablacji jest histerektomia – usunięcie macicy. Zabieg ten jest o wiele bardziej poważniejszy i skomplikowany.

Polecamy